DS1087LU-66+
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
DS1087LU-66+
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Ratio - Input:Output : 2:1
Input : Clock
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Differential - Input:Output : No/No
Series : EconOscillator™
DigiKey Programmable : Not Verified
Divider/Multiplier : Yes/No
Supplier Device Package : 8-uMAX/uSOP
Mfr : Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Frequency - Max : 66MHz
Type : Clock Generator
Voltage - Supply : 2.7V ~ 3.6V
Package / Case : 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output : Clock
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
PLL : No
Number of Circuits : 1
Base Product Number : DS1087L
Description : IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP
Contact Now
Clock Generator IC 66MHz 1 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)