840AM-275LFT
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
840AM-275LFT
Category : Integrated Circuits (ICs) Clock/Timing Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Ratio - Input:Output : 1:2
Input : Crystal
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Differential - Input:Output : No/No
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Divider/Multiplier : No/No
Supplier Device Package : 8-SOIC
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Frequency - Max : 75MHz
Type : Clock/Frequency Synthesizer, Fanout Buffer (Distribution)
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output : LVCMOS, LVTTL
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
PLL : No
Number of Circuits : 1
Base Product Number : 840A
Description : IC CLK/FREQ SYNTH 8SOIC
Contact Now
Clock/Frequency Synthesizer, Fanout Buffer (Distribution) IC 75MHz 1 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)