SN74F373DBR
Contact Now
SN74F373DBR
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Latches
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Delay Time - Propagation : 8.6ns
Series : 74F
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Logic Type : D-Type Transparent Latch
Supplier Device Package : 20-SSOP
Output Type : Tri-State
Mfr : Texas Instruments
Independent Circuits : 1
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Circuit : 8:8
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Current - Output High, Low : 3mA, 24mA