74F563PC
Contact Now
74F563PC
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Latches
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Delay Time - Propagation : 3.5ns
Series : 74F
Package : Tube
Logic Type : D-Type Transparent Latch
Supplier Device Package : 20-PDIP
Output Type : Tri-State
Mfr : onsemi
Independent Circuits : 1
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Circuit : 8:8
Package / Case : 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Current - Output High, Low : 3mA, 24mA