SN74F21D
Contact Now
SN74F21D
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters
Product Status : Active
Number of Inputs : 4
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : 74F
Input Logic Level - High : 2V
Logic Type : AND Gate
Current - Quiescent (Max) : 4.3 mA
Supplier Device Package : 14-SOIC
Input Logic Level - Low : 0.8V
Mfr : Texas Instruments
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 5.1ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low : 1mA, 20mA
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C