SN74LVC2G32DCURE4
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74LVC2G32DCURE4
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Number of Inputs : 2
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74LVC
Input Logic Level - High : 1.7V ~ 2V
Logic Type : OR Gate
Current - Quiescent (Max) : 10 µA
Supplier Device Package : 8-VSSOP
Input Logic Level - Low : 0.7V ~ 0.8V
Mfr : Texas Instruments
Voltage - Supply : 1.65V ~ 5.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 3.2ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low : 32mA, 32mA
Package / Case : 8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C