SN74LVC2G14DBVR
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74LVC2G14DBVR
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Gates and Inverters
Product Status : Active
Number of Inputs : 2
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : 74LVC
Input Logic Level - High : 1.4V ~ 3.7V
Logic Type : Inverter
Current - Quiescent (Max) : 10 µA
Supplier Device Package : SOT-23-6
Input Logic Level - Low : 0.3V ~ 1.4V
Mfr : Texas Instruments
Voltage - Supply : 1.65V ~ 5.5V
Max Propagation Delay @ V, Max CL : 4.7ns @ 5V, 50pF
Current - Output High, Low : 32mA, 32mA
Package / Case : SOT-23-6
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)