SN74V263-15PZA
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74V263-15PZA
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic FIFOs Memory
Package / Case : 80-LQFP
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : 144K (8K x 18)(16K x 9)
DigiKey Programmable : Not Verified
Function : Synchronous
Current - Supply (Max) : 35mA
Data Rate : 66.7MHz
Programmable Flags Support : Yes
Package : Tray
FWFT Support : Yes
Product Status : Obsolete
Bus Directional : Uni-Directional
Access Time : 10ns
Expansion Type : Depth, Width
Mounting Type : Surface Mount
Series : 74V
Supplier Device Package : 80-LQFP (14x14)
Mfr : Texas Instruments
Voltage - Supply : 3.15 V ~ 3.45 V
Base Product Number : 74V263
Retransmit Capability : Yes
Description : IC FIFO SYNC 16KX9 10NS 80LQFP
Contact Now
Synchronous FIFO 144K (8K x 18)(16K x 9) Uni-Directional 66.7MHz 10ns 80-LQFP (14x14)