SN74V3640-15PEU
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74V3640-15PEU
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic FIFOs Memory
Package / Case : 128-LQFP
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Memory Size : 36K (1K x 36)
DigiKey Programmable : Not Verified
Function : Synchronous
Current - Supply (Max) : 40mA
Data Rate : 66.7MHz
Programmable Flags Support : Yes
Package : Tray
FWFT Support : Yes
Product Status : Obsolete
Bus Directional : Uni-Directional
Access Time : 10ns
Expansion Type : Depth, Width
Mounting Type : Surface Mount
Series : 74V
Supplier Device Package : 128-LQFP (20x14)
Mfr : Texas Instruments
Voltage - Supply : 3.15 V ~ 3.45 V
Base Product Number : 74V3640
Retransmit Capability : Yes
Description : IC FIFO SYNC 1KX36 10NS 128LQFP
Contact Now
Synchronous FIFO 36K (1K x 36) Uni-Directional 66.7MHz 10ns 128-LQFP (20x14)