74HC390D,652
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
74HC390D,652
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : Up
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : 74HC
Logic Type : Counter, Decade
Supplier Device Package : 16-SO
Count Rate : 71 MHz
Mfr : Nexperia USA Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Timing : -
Voltage - Supply : 2 V ~ 6 V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)