SN74F161ADBRG4
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SN74F161ADBRG4
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : Up
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74F
Logic Type : Binary Counter
Supplier Device Package : 16-SSOP
Count Rate : 100 MHz
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Timing : Synchronous
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case : 16-SSOP (0.209", 5.30mm Width)