N74F579D,623
Contact Now
N74F579D,623
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : Up, Down
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : 74F
Logic Type : Binary Counter
Supplier Device Package : 20-SO
Count Rate : 115 MHz
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Timing : Synchronous
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case : 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)