CD74HC163M96
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
CD74HC163M96
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Synchronous
Direction : Up
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : 74HC
Logic Type : Binary Counter
Supplier Device Package : 16-SOIC
Count Rate : 24 MHz
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Timing : Synchronous
Voltage - Supply : 2 V ~ 6 V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)