SN74F161ANG4
Contact Now
SN74F161ANG4
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : Up
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : 74F
Logic Type : Binary Counter
Supplier Device Package : 16-PDIP
Count Rate : 100 MHz
Mfr : Texas Instruments
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Timing : Synchronous
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case : 16-DIP (0.300", 7.62mm)