MSP430G2131IRSA16R
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
MSP430G2131IRSA16R
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 16-VQFN Exposed Pad
Number of I/O : 10
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 1KB (1K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : MSP430G2xx
Supplier Device Package : 16-QFN (4x4)
Data Converters : A/D 8x10b
Mfr : Texas Instruments
Core Processor : MSP430 CPU16
Speed : 16MHz
Base Product Number : MSP430G2131
Description : IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
Contact Now
MSP430 CPU16 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 1KB (1K x 8) FLASH 16-QFN (4x4)