PIC16F18445T-I/GZ
Contact Now
PIC16F18445T-I/GZ
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 17
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : External
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Supplier Device Package : 20-UQFN (4x4)
Data Converters : A/D 17x12b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F18445
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20UQFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4)