PIC16LF1826-I/ML
Contact Now
PIC16LF1826-I/ML
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-VQFN Exposed Pad
Number of I/O : 16
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 3.5KB (2K x 14)
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Supplier Device Package : 28-QFN (6x6)
Data Converters : A/D 12x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16LF1826
Description : IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)