PIC16F18175-I/P
Contact Now
PIC16F18175-I/P
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Number of I/O : 35
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size : 14KB (14K x 8)
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Oscillator Type : External, Internal
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 40-PDIP
Data Converters : A/D 58x12b SAR; D/A 2x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Description : 14KB FLASH, 1KB RAM, 128B EEPROM
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 40-PDIP