PIC24FJ64GA705T-I/M4
Contact Now
PIC24FJ64GA705T-I/M4
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 48-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 40
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 16K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (22K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 24F
Supplier Device Package : 48-UQFN (6x6)
Data Converters : A/D 14x12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ64GA705
Description : IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48UQFN
Contact Now
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)