PIC16LF15375T-I/MV
Contact Now
PIC16LF15375T-I/MV
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 40-UFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 224 x 8
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 40-UQFN (5x5)
Data Converters : A/D 35x10b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16LF15375
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)