AT89LP214-20PU
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
AT89LP214-20PU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 12
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 2KB (2K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : 89LP
Supplier Device Package : 14-PDIP
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : 8051
Speed : 20MHz
Base Product Number : AT89LP214
Description : IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14DIP
Contact Now
8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 14-PDIP