PIC16F1768T-I/SS
Contact Now
PIC16F1768T-I/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : 128 x 8
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 20-SSOP
Data Converters : A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F1768
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP