PIC18LF252-I/SP
Contact Now
PIC18LF252-I/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 23
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1.5K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : External
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : A/D 5x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 40MHz
Base Product Number : PIC18LF252
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SPDIP