PIC18F25K20-E/SO
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
PIC18F25K20-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 24
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1.5K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 32KB (16K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 18K
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 11x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 48MHz
Base Product Number : PIC18F25
Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC