PIC16F1454-E/ML
Contact Now
PIC16F1454-E/ML
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 16-VQFN Exposed Pad
Number of I/O : 8
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 16-QFN (4x4)
Data Converters : -
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 48MHz
Base Product Number : PIC16F1454
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)