PIC18LF26K83-I/ML
Contact Now
PIC18LF26K83-I/ML
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-VQFN Exposed Pad
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 64KB (32K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 18K
Supplier Device Package : 28-QFN (6x6)
Data Converters : A/D 24x12b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18LF26
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)