PIC24FJ64GA702-E/SO
Contact Now
PIC24FJ64GA702-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 22
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 16K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 64KB (22K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 24F
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 10x12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ64
Description : IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Contact Now
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-SOIC