PIC18F26K80T-E/SO
Contact Now
PIC18F26K80T-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 24
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 3.6K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 64KB (32K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 18K
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 8x12b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18F26
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC