PIC32MX170F256B-50I/SO
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
PIC32MX170F256B-50I/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 21
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 64K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 256KB (256K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 32MX
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 10x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : MIPS32® M4K™
Speed : 50MHz
Base Product Number : PIC32MX170
Description : IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SOIC
Contact Now
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-SOIC