PIC18F46Q84-I/PT
Contact Now
PIC18F46Q84-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 64KB (64K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 18F
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 24x12b; D/A 1x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Base Product Number : PIC18F46
Description : IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
Contact Now
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)