LPC54S018J4MET180E
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
LPC54S018J4MET180E
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 180-TFBGA
Number of I/O : 137
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.71V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 360K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SmartCard, SPI, SPIFI, UART/USART, USB
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 4MB (4M x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : LPC540xx
Supplier Device Package : 180-TFBGA (12x12)
Data Converters : A/D 12x12b
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : ARM® Cortex®-M4
Speed : 180MHz
Base Product Number : LPC54S018
Description : IC MCU 32BIT 4MB FLASH 180TFBGA
Contact Now
ARM® Cortex®-M4 LPC540xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 180MHz 4MB (4M x 8) FLASH 180-TFBGA (12x12)