PIC32MX795F512L-80I/PF
Contact Now
PIC32MX795F512L-80I/PF
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 100-TQFP
Number of I/O : 85
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 128K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Series : PIC® 32MX
Supplier Device Package : 100-TQFP (14x14)
Data Converters : A/D 16x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : MIPS32® M4K™
Speed : 80MHz
Base Product Number : PIC32MX795
Description : IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Contact Now
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)