PIC18F25Q71-I/SP
Contact Now
PIC18F25Q71-I/SP
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of I/O : 26
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size : 32KB (32K x 8)
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Oscillator Type : External, Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Through Hole
Series : PIC® Q71
Supplier Device Package : 28-SPDIP
Data Converters : A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 64MHz
Description : 32KB FLASH, 2KB RAM, 2X OPA, 12-
Contact Now
PIC PIC® Q71 Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SPDIP