PIC16F1519T-I/PT
Contact Now
PIC16F1519T-I/PT
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 44-TQFP
Number of I/O : 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 28KB (16K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 28x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 20MHz
Base Product Number : PIC16F1519
Description : IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)