Z8F0431QJ020EG
Contact Now
Z8F0431QJ020EG
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-VQFN
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 256 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : -
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 4KB (4K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : Encore!®
Data Converters : -
Mfr : Zilog
Core Processor : eZ8
Speed : 20MHz
Base Product Number : Z8F0431
Description : IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN
Contact Now
eZ8 Encore!® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH