EFM32TG842F8-QFP64
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
EFM32TG842F8-QFP64
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-TQFP
Number of I/O : 53
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.85V ~ 3.8V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 8KB (8K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : Tiny Gecko
Supplier Device Package : 64-TQFP (10x10)
Data Converters : A/D 8x12b; D/A 1x12b
Mfr : Silicon Labs
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Speed : 32MHz
Base Product Number : EFM32TG842
Description : IC MCU 32BIT 8KB FLASH 64TQFP
Contact Now
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)