DSPIC33FJ128GP802-I/SO
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
DSPIC33FJ128GP802-I/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Number of I/O : 21
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 16K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 128KB (128K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : dsPIC™ 33F
Supplier Device Package : 28-SOIC
Data Converters : A/D 10x10b/12b; D/A 2x16b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : dsPIC
Speed : 40 MIPs
Base Product Number : DSPIC33FJ128GP802
Description : IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
Contact Now
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC