PIC16F1938T-E/SS
Contact Now
PIC16F1938T-E/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 25
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : 256 x 8
Program Memory Size : 28KB (16K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 28-SSOP
Data Converters : A/D 11x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16F1938
Description : IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 28-SSOP