PIC16F17154-I/STX
Contact Now
PIC16F17154-I/STX
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 28-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 24
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size : 7KB (7K x 8)
RAM Size : 512 x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Package : Tube
EEPROM Size : -
Oscillator Type : External, Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 16F
Supplier Device Package : 28-VQFN (4x4)
Data Converters : A/D 42x12b; D/A 2x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Description : 7KB FLASH, 512B RAM, 128B EEPROM
Contact Now
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)