PIC16LF1618T-I/ML
Contact Now
PIC16LF1618T-I/ML
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 18
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 7KB (4K x 14)
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 20-QFN (4x4)
Data Converters : A/D 12x10b; D/A 1x8b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC16LF1618
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4)