EFM32TG222F16-QFP48
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
EFM32TG222F16-QFP48
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 48-TQFP
Number of I/O : 37
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.85V ~ 3.8V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 4K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR)
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 16KB (16K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : Tiny Gecko
Supplier Device Package : 48-TQFP (7x7)
Data Converters : A/D 4x12b; D/A 1x12b
Mfr : Silicon Labs
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Speed : 32MHz
Base Product Number : EFM32TG222
Description : IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48TQFP
Contact Now
ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)