PIC24FJ256GB606-I/MR
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
PIC24FJ256GB606-I/MR
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-VFQFN Exposed Pad
Number of I/O : 53
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 32K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 256KB (85.5K x 24)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 16-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® 24F
Supplier Device Package : 64-QFN (9x9)
Data Converters : A/D 16x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 32MHz
Base Product Number : PIC24FJ256GB606
Description : IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN
Contact Now
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 64-QFN (9x9)