IS82C55A96
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
IS82C55A96
Category : Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders
Product Status : Obsolete
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Number of I/O : 24
Supplier Device Package : 44-PLCC (16.58x16.58)
Output Type : Open Drain
Interrupt Output : No
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Current - Output Source/Sink : 2.5mA