MCP23S18-E/SO
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
MCP23S18-E/SO
Category : Integrated Circuits (ICs) Interface I/O Expanders
Product Status : Active
Features : -
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Number of I/O : 16
Supplier Device Package : 28-SOIC
Output Type : Open Drain
Interrupt Output : Yes
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Clock Frequency : 10 MHz
Voltage - Supply : 1.8V ~ 5.5V
Current - Output Source/Sink : 25mA
Package / Case : 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Interface : SPI
Base Product Number : MCP23S18
Description : IC XPNDR 10MHZ SPI 28SOIC
Contact Now
I/O Expander 16 SPI 10 MHz 28-SOIC