ADP1712AUJZ-1.2-R7
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
ADP1712AUJZ-1.2-R7
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.23V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.2V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Current - Supply (Max) : 420 µA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable, Soft Start
Current - Quiescent (Iq) : 70 µA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 65dB (1kHz)
Series : -
Supplier Device Package : TSOT-23-5
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : ADP1712
Description : IC REG LINEAR 1.2V 300MA TSOT5