AAT3681AIJS-4.2-2-T1
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
AAT3681AIJS-4.2-2-T1
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Obsolete
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Series : -
Fault Protection : Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 8-SC70JW
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Skyworks Solutions Inc.
Programmable Features : -
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 8-TFSOJ (0.069", 1.75mm Width)
Interface : USB
Charge Current - Max : 500mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 7.5V