25LC256-I/SM
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
25LC256-I/SM
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 256Kbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Verified
Memory Interface : SPI
Write Cycle Time - Word, Page : 5ms
Supplier Device Package : 8-SOIJ
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 10 MHz
Voltage - Supply : 2.5V ~ 5.5V
Package / Case : 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Memory Organization : 32K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : EEPROM
Base Product Number : 25LC256
Memory Format : EEPROM
Description : IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIJ
Contact Now
EEPROM Memory IC 256Kbit SPI 10 MHz 8-SOIJ