AS6C1008-55SINL
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
AS6C1008-55SINL
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 55ns
Supplier Device Package : 32-SOP
Memory Type : Volatile
Mfr : Alliance Memory, Inc.
Memory Size : 1Mbit
Voltage - Supply : 2.7V ~ 5.5V
Access Time : 55 ns
Package / Case : 32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)
Memory Organization : 128K x 8
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)