SST49LF008A-33-4C-NHE-T
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
SST49LF008A-33-4C-NHE-T
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 8Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : SST49
DigiKey Programmable : Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 20µs
Supplier Device Package : 32-PLCC (11.43x13.97)
Memory Type : Non-Volatile
Mfr : Microchip Technology
Clock Frequency : 33 MHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Access Time : 120 ns
Package / Case : 32-LCC (J-Lead)
Memory Organization : 1M x 8
Operating Temperature : 0°C ~ 85°C (TA)
Technology : FLASH
Base Product Number : SST49LF008
Memory Format : FLASH
Description : IC FLASH 8MBIT PAR 33MHZ 32PLCC
Contact Now
FLASH Memory IC 8Mbit Parallel 33 MHz 120 ns 32-PLCC (11.43x13.97)