CY7C1470BV25-167BZXI
Contact Now
CY7C1470BV25-167BZXI
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 72Mbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Series : NoBL™
Write Cycle Time - Word, Page : -
Supplier Device Package : 165-FBGA (15x17)
Memory Type : Volatile
Mfr : Cypress Semiconductor Corp
Clock Frequency : 167 MHz
Voltage - Supply : 2.375V ~ 2.625V
Access Time : 3.4 ns
Package / Case : 165-LBGA
Memory Organization : 2M x 36
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : SRAM - Synchronous, SDR
Base Product Number : CY7C1470
Memory Format : SRAM
Description : IC SRAM 72MBIT PAR 165FBGA
Contact Now
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 165-FBGA (15x17)